TERAPEUT ENERGETICKÉ PSYCHOLOGIE EFT

CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK

BUT infoSTUD

 PRAKTIK KVANTOVÉ LÉČBY  

CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

BUT infoSTUD

Vytisknout

Samoterapie + porozvodové emoce

Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor 

 

Samoterapie + porozvodové emoce, strach ze samoty, stresy z matky/tchýně 

Ještě před absolvováním EFT III. jsem začala pracovat s rozvedeným mužem, s nímž jsem řešila závislost na bývalé manželce. Terapie, mohu-li to tak nazvat, spočívala pouze v rozhovorech, neboť muž nebyl schopen definovat svoje pocity a já si s tím nevěděla rady. Kurz EFT III. mne posunul o něco dál, ještě více mi rozšířil úhel pohledu a schopnost vnímat člověka a situace v širších souvislostech.

Po EFT III. jsem s tímto mužem v řešení jeho problému pokračovala dál, přičemž se stalo něco, s čím jsem nepočítala: při vzpomínkách klienta se mi začaly vybavovat některé moje situace, které jsem sama kdysi prožila. Ty moje situace nebyly sice zcela identické s těmi klientovými, nicméně ve mně vyvolaly silné emoce. Ty emoce byly tak silné, že jsem s klientem nemohla dále pokračovat. Zjistila jsem, že musím vyřešit nejprve sebe, abych případně mohla v praktikování EFT pokračovat dál. Klientovi jsem vysvětlila situaci a navrhla mu vyhledání jiného terapeuta.

Píšu to proto, že chci, abyste Vy ostatní terapeuti EFT věděli, že se to může stát, ale neznamená to, že se tento stav nedá vyřešit. Trpělivě jsem na sobě pracovala a s panem klientem nakonec pokračuji dál, neboť on počkal :-) Samoterapie trvala sice déle, než jsem předpokládala, ale stála za to. Ujišťuji Vás, že vyřešit sama sebe lze, i když to třeba stojí více času, nežli s klientem.

Děkuji za tuto zkušenost, neboť mně pomohla k většímu sebepoznání, rozšířit si obzor a hlouběji pochopit a navnímat pocity nejen klienta, ale i osob, které byly součástí mých tehdejších nepříjemných životních situací. A podotýkám, že jsem si myslela, že tyto již hodně vzdálené situace či vzpomínky mám už vyřešené a pod kontrolou.

Pro ilustraci uvádím dva podobné příklady ze života klienta a ze života mého:
A)
Klientova matka:
V rodině je nazývána velitelkou.
Moje Tchýně:
V rodině mého manžela tchýně byla nazývána generál.
B)
Klientova matka:
Nechtěla, aby si klient vzal za manželku slečnu XY, protože je nemožná, má blbou práci, nemá dostatečné vzdělání (pozn.: má strojní průmyslovku)
Moje tchýně:
Nechtěla, aby si mne její syn vzal, protože jsem tehdy pracovala jako sekretářka a sekretářky „jsou děvky“.

A tak bych mohla pokračovat dál a dál. V této souvislosti a v rámci samoterapie se mi toho vybavilo mnohem více, ale to zde ani nechci publikovat.

Pracovala jsem tedy na sobě tak, že nejprve jsem všechny aspekty řešila formou postupu:
1. Pojmenovat přesně problém – např:. „Pocit rozrušení v celém těle při vzpomínce na tchýni“
2. Určit SJS – v tomto případě: „10“
3. Polarizovat systém - „I když mám pocit rozrušení v celém těle při vzpomínce na tchýni, mám se ráda a přijímám se.“ - 3x při ťukání na karate bod
4. EFT proces - "pocit rozrušení v celém těle při vzpomínce na tchýni" - u každého bodu (OB,VO,PO,PN,BR,KK,PP,PLC,UK,PR,MAL)
5. Proces GAMUT 9
6. EFT proces - "pocit rozrušení v celém těle při vzpomínce na tchýni" - u každého bodu (OB,VO,PO,PN,BR,KK,PP,PLC,UK,PR,MAL)
7. Kontrola SJS - "7"
8. Zbývající proces - „I když mám ještě pocit rozrušení v celém těle při vzpomínce na tchýni, mám se ráda a přijímám se.“ - 3x při ťukání na bod karate, poté u každého EFT bodu "zbývající pocit rozrušení v celém těle při vzpomínce na tchýni"
9. Kontrola výsledku
V příkladu, který popisuji, došlo i ke změně aspektu – "pocit rozrušení" se změnil na "svírající pocit v hrudníku z tchýně", takže následovalo nové kolo celého EFT procesu s novým aspektem.

Po určité době jsem dospěla k tomu, že mohu přejít na TRIO:
1. Pojmenovat problém - „Svírající pocit v hrudníku z tchýně.“
2. Určit SJS – „5“
3. Identifikace problému/pocitu, kterého se chci zbavit – „chci se zbavit svírajícího pocitu v hrudníku z tchýně“ - v té souvislosti mě napadlo, že se ho mohu zbavit tím, že se zklidním, že prostě budu v klidu a pohodě, kdykoliv si na ni vzpomenu
4. Formulace pozitivní volby (= žádaný výsledek) - „rozhodnutí být v klidu a pohodě“
5. Kombinace volby (negace-pozitivum) - "I přesto, že mám svírající pocit v hrudníku z tchýně, rozhoduji se být v klidu a pohodě, kdykoliv si na ni vzpomenu."
6. EFT proces polarizace – 3x při ťukání na karate bod - "I přesto, že mám svírající pocit v hrudníku z tchýně, rozhoduji se být v klidu a pohodě, kdykoliv si na ni vzpomenu."
7. TRIO
a) EFT proces – negativní formulace u každého EFT bodu (OB, VO, PO, PN, BR, KK, PP, PLC, UK, PR, MAL vč. procesu GAMUT 9) - „Svírající pocit v hrudníku z tchýně.“ - 1x
b) EFT proces – volba u každého EFT bodu – "rozhodnutí být v klidu a pohodě, kdykoliv si na ni vzpomenu" - 1x
c) EFT proces – kombinace negace-volba, negace-volba (OB=„Svírající pocit v hrudníku z tchýně“, VO="rozhodnutí být v klidu a pohodě, kdykoliv si na ni vzpomenu" atd.…až po karate bod=volba="rozhodnutí být v klidu a pohodě, kdykoliv si na ni vzpomenu“)
8. Kontrola SJS
9. Popř. znovu TRIO

A tak to šlo aspekt po aspektu. Byla to fuška, na konci však krásná úleva.

Nyní již pracuji s rozvedeným klientem. Výše uvedenými postupy - Základním postupem a TRIEM - jsme již odstranili negativní či stresující pocity z jeho matky, jeho sestry (které měly též velký podíl na rozpadu jeho manželství), negativní emoce při vzpomínce na bývalou manželku atd.  

Příklady, které jsme řešili:

A) EFT proces
"I když moje matka ve mně vyvolává negativní pocit, mám se rád a přijímám se." – Změna aspektu: „I když mám stres z mojí matky, mám se rád…“ - Změna aspektu: "I když mě moje matka štve, mám se...." - Změna aspektu: "I když mě štve, že mně matka kecá do života, mám se..." - Změna aspektu: "I když mně moje matka říká, že jsem horší než moje sestra, mám se rád..."
"I když mě štve, že mi moje sestra kecá do života, mám se rád a přijímám se." - Změna aspektu: "I když nechápu, proč moje sestra musí být vždy lepší než já, mám se..." - Změna aspektu: "I když mě štve, že moje sestra ke mně není férová, mám se rád..."
"I když cítím bolest na hrudi, když si vzpomenu na svoji bývalou manželku, mám se rád a přijímám se." - Změna aspektu: "I když je mi líto, že se manželka se mnou rozvedla, mám se rád a přijímám se." - Změna aspektu: "I když mě štve, že mě manželka opustila, mám se rád..." - Změna aspektu: "I když nemůžu přijmout rozvod, mám se rád..."
"I když mám strach zůstat sám, mám se rád a přijímám se."
B) TRIO
„I když mě moje matka stresuje, jsem rozhodnutý být v klidu a pohodě.“
"I když mě štve, že mně matka kecá do života, jsem rozhodnutý stát si za svým názorem."
"I když mně moje matka říká, že jsem horší než moje sestra, jsem rozhodnutý být sám sebou."
"I když mě štve, že moje sestra ke mně není férová, jsem rozhodnutý brát ji takovou, jaká je."
"I když mě štve, že mě manželka opustila, jsem rozhodnutý být v klidu a pohodě."
"I když nemůžu přijmout rozvod, jsem rozhodnutý s rozvodem se vyrovnat."
"I když mám strach zůstat sám, jsem rozhodnutý pocitu strachu ze samoty nepodléhat."
"I když mám strach zůstat sám, jsem rozhodnutý věřit, že sám nebudu."
"I když si myslím, že už si žádnou holku nenajdu, jsem rozhodnutý věřit tomu, že si správnou holku najdu."
atd.
Uvedla jsem jen některé příklady, aspektů ve výše uvedeném duchu jsme řešili mnohem více.

Dále jsme se různými cestičkami dostali na jeho pocit méněcennosti, k šikaně během dětství i v době puberty a dle jeho slov na beznadějnou finanční situaci, což chce klient řešit na příštích schůzkách. Máme toho před sebou opravdu hodně a jsem ráda, že díky EFT mohu pomoci.
 

Jitka Salačová
certified EFT advanced practitioner