PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

Prokrastinace - část 1

 
"Prokrastinace je když, odkládáme na pozítří věci, které měly být hotové předevčírem."  
To řekl Napoleon Hill a já moc dobře vím, co to znamená, protože, právě pro název tohoto příspěvku, jsem se rozhodl ho přeložit a v souladu s tématem jsem překládání odložil z pondělí na čtvrtek... ... a dnes je sobota, večer ...
 
  Jestliže nechceš prokrastinovat poslechni staré známe: "Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra."  
A kdo se řídí parafrází "Co počkalo od včerejška klidně může počkat i na pozítří." prostě PROKRASTINUJE.
 
  Prokrastinace je nejčastěji považována za druh lenosti. Nejen, že se za lenocha považuje prokrastinátor (zní to jako docela podařená nadávka, že?), ale za lenocha ho považuje i jeho okolí. Ale pro nás, EFT terapeuty, je třeba prokrastinaci chápat jako výsledek nějakého spouštěče úzkosti (anxiety driver).
  Na jedné straně to může být úkol, který je vnímán jako nepříjemný, bezvýznamný, obtěžující. Úkol, který není tak docela náš, nebo kde někdo jiný stanovil "do kdy". Úkol, který vyvolává dojem kontroly, nebo problém s přijetím autority.
  Na druhé straně může být prokrastinace spojena s pocitem přetížení a přerůstání věcí přes hlavu. Jednoduše nevíme kde začít. Pochybujeme o našich zkušenostech a možnostech vůbec zadaný úkol zvládnout. Máme nereálné představy a očekávání o dokonalosti (jak to má vypadat) a následně se obáváme selhání. Někdy může být právě obava o úspěch spouštěčem prokrastinace. Předpokládaný úspěch je spojený s přehnaným očekáváním, zodpovědností a mírou dokonalosti.
 
  Klientka vypráví o úkolu z doby, kdy jí bylo 11. Čištění králičí klece probíhalo typickým nahodilým způsobem 11-ti letého dítěte. Jednoho dne se dívenka rozhodla potěšit matku a vykartáčovala klec nejen uvnitř, ale i zvenku a zespod... prostě dokonalý úklid. Jen tak. Chtělo se jí potěšit maminku. S hrdostí předvedla své „dílo“ matce, která byla skutečně velmi potěšena. Bohužel od té doby už vždycky předpokládala, že úklid vypadá takhle. Od té doby začala dceři vyjadřovat nespokojenost s její prací. „Obyčejný“ úklid už nebyl dost dobrý.
  Z té doby pochází i pocit té dívky. Není dost dobrá. A tento pocit je hlavní příčina jejích současných problémů s prokrastinací. Nechává věci skutečně na poslední chvíli, což nutně znamená, že jim nedokáže věnovat ani plnou pozornost, natož pak tu nejlepší péči jakou by chtěla. Je nespokojená nejen ona, ale i její okolí a nikdo, dokonce ani ona sama, už od ní nečeká dokonalost.
  Každý z nás už někdy odložil na později něco, co mělo být dávno hotové. Stresovalo nás to, cítili jsme vinu a možná tak prožili menší krizi. Ale pro většinu lidí není prokrastinace běžným způsobem života. Nakonec se k tomu dokopou.
  Všechny z následujících přestože... mohou být použity pro emočně vyrovnané osoby s nějakou tou prokrastinací:
I PŘESTOŽE:  
 mám spostu jiných důležitějších věcí na práci,... SE MÁM RÁD A PŘIJÍMÁM SE.
  neustále odkládám, protože je to nejlepší cesta jak mít hotovo ostatní
  se cítím přetížený,..
  nevím odkud (čím) začít,...
  nenávidím detaily,...
  mám nereálné představy o množství času , které XY zabere,...
  předpokládám, že jsem dokonalý a to mi nedovoluje reálně splnit, co je třeba udělat....
  mě někdo úkoluje a já se cítím pod kontrolou nebo manipulovaný,...
  jednoduše XY nechci dělat,...
  nejlépe pracuji pod tlakem,...
  nenávidím termíny splnění,...
  možná nemám potřebné zkušenosti ke splnění XY,...
  se obávám, že selžu,...
  se bojím, že nebudu úspěšný,...
  vím, že nesplním všechno, co mám pro dnešek na seznamu,...


  Pokud chcete pracovat na své vlastní prokrastinaci, nejdříve najděte, které ze zmíněných tvrzení (níže) je pro vás nejvhodnější, nebo způsobuje nejsilnější emoce. Pak zkuste najít tři situace, které u vás mohou být důvodem prokrastinace. Tyto situace pročistěte pomocí EFT dřív, než začněte řešit prokrastinaci jako celek. Pro snazší hledání můžete použít větu: „Tenkrát, když jsem...“ dosaďte cokoliv se vám vybaví. Příběh s králičí klecí může být dobrým příkladem. Pokud máte potíže si vzpomenout, zeptejte se sami sebe. „Co mi to jenom připomíná?“ zároveň při té otázce ťukejte na bod u obočí; pomůže vám to při odblokování myšlenkového procesu, posílí rozhodování, vůli a ctižádost.
  Příklad: „Přestože mám na práci spoustu důležitějších věcí, než vyplňovat mé daňové přiznání, mám se moc rád a hluboce se oceňuji.“
Situace 1: Tenkrát, když jsem byl čerstvě ze školy a táta volal, že právě odevzdal daňová přiznání na poslední chvíli a taky aby zjistil jak jsem na tom já. Neodevzdal. Tenkrát jsem se zlobil na něj a sám před sebou se styděl
Situace 2: Tenkrát, když manžel vypsal daňové přiznání, ale nestihl ho odevzdat, takže jsme platili víc...
Situace 3: Tenkrát, když jsem zapomněl zaplatit čtvrtletní splátku a 15.dubna to skončilo pořádnou pokutou...
  Klientka vyprávěla, jak prokrastinuje nejen při vyplňování daňového přiznání, ale i ostatních formulářů. Zeptala jsem se, co by se muselo dít, aby s tím přestala. „No“, odpověděla velmi rychle, „ledaže by hrozilo něco velkého, když neudělám tyhle zbytečnosti. Když tohle odkládám, stihnu toho spoustu jinde.“ Také říkala, že když nemyslí na žádné velké úkoly, dochází jí, jak je na všechno sama. Prázdný dům, osamělé místo od té doby, co ztratila manžela... A tak vyplňuje svůj život aktivitami mimo dům, aby sama sebe přesvědčila, že doma je pořád ještě jeden velký úkol, který neustále odkládá. To způsobuje její velkou úzkost a zároveň jí to umožňuje vyhnout se pocitu vlastní osamělosti. Zde, jako ostatně v mnoha EFT případech, je třeba hledat symptomy „pod povrchem“ a řešit ne prokrastinaci, ale trauma ztráty, „strach strachů“ : být sama v prázdném domě, nemít NIC na práci a v osamělosti věřit, že jedinou cestou k pozemské dokonalosti, je stresovat se blížícím se termínem uzávěrky toho velkého úkolu.
  „Prokrastinace je jedna z nejběžnějších a smrtelně obelhávajících nemocí, lže o tom, že mít úspěch a štěstí je těžké.“ Wayne Dyer
  Pro většinu lidí je prokrastinace ovlinitelným způsobem života. Odkládáme řešení věcí a naříkáme nad jejich splněním, ale nakonec se sebereme a nějak se s nimi vyrovnáme. Pro někoho je ale prokrastinace závažná překážka k normálnímu životu. Může způsobovat bludný kruh krizí a ztráty výkonnosti, vedoucí k větším krizím a další ztrátě výkonnosti, ztrátě sebeúcty a v tom nejhorším případě dokonce k ztrátě pocitu bezpečí v celém světě.
Pokračování příště...  
S laskavým svolením autorky Nancy Gnecco LPC, EFT Master, volný překlad: Standa Havlíček
v příští kapitole vám představím Jaye, kterému prokrastinace zruinovala život.
Originál článku najdete na :
http://www.emofree.com/Articles2/procrastination-nancy.htm#Part%201