PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 50. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024

27-28.1., 2-3.3., 29-30.3., 27-28.4.,25-26.5., 29-30.6

BUT infoSTUD

Vytisknout

Tak mne opustil, nevím, co budu dělat

Za úpravu a gramatiku příspěvku zodpovídá autor

 

Úvod: anamnéza-stav před EFT konsultací

Klient: žena, sděluje, že po několika letech mimomanželského vztahu obou účastníků, se rozhodli spolu žít. Partner se jmenuje Karel, a při realizaci společného života byl aktivnější a do společného bytu se stěhoval jako první.
Soužití milenců trvalo cca 9 měsíců. Manžel klientky se snažil, aby se vrátila, projevoval se spíše jemně. Karlova manželka se v posledních měsících uchýlila k vyhrožování sebevraždou, pokud se k ní nevrátí.

Klientka v posledních týdnech špatně spala, hodně plakala, Karel občas také. Říkal, že neví, co má dělat, že má strach, aby neměl manželku na svědomí. Před EFT konsultací byl stav klientky takový, že prakticky neustále plakala, a to i v zaměstnání, záchvaty pláče nezvladatelné. Několik dnů téměř nespala, proto se rozhodla vyhledat pomoc.


Průběh konsultace:
Klientka při příchodu s pláčem sdělí „Karel mne opustil, zradil“, takže nejprve ťukám intuitivně spuštěnou emoci, temeno hlavy, obličej a dolíček klíční kosti. Z toho je zřejmé že začínáme na SJS 10. Dostáváme se na SJS 9.

Provedeme klíčkové dýchání, polarizaci stále na „Karel mne opustil, zradil“. Pláče méně intenzivně, resp.přerušovaně, heslo odříkává. Ťukáme základní recept včetně gamut,> SJS 5. Další kolo je na SJS3.Poslední je na SJS 1. Zde klientka hlásí „že si chce ještě kousek emoce nechat“. Tímto prvotní heslo ukončujeme.


Vzhledem k tomu, že je již klientka schopna komunikovat klidně, začaly jsme hledat další aspekty a také co bude v nové situaci muset udělat dále, z čeho má obavy atd.:

Jak bude řešit bydlení, zda zaplatí najatý byt. Vysvětluje, že Karel byt rekonstruoval a za to je nájemné od majitele na čas odpuštěno. I tak by ho zvládla platit. Zde se objevuje „strach být sama – nikdy jsem to nezažila, neumím být sama“. Probereme také, že by sice byl možný návrat k manželovi, ale že by to pro ni vnitřně bylo jen nouzové řešení. Klientku uklidňuje toto řešení běžných záležitostí. Prohovoříme možnosti jak trávit volný čas:klientka uvědomuje, že se nemusí stydět jít sama do kina, že si bude moci „dělat co chce a kdy chce“, nebude muset vařit atp. Sděluje, že jí Karel nabízel zakoupit počítač, ale „hrdě“ odmítla. Když si povídáme o důvodech, rozhodne se, že až jí bude volat, řekne mu, ať jí PC zakoupí: ona splácí zařízení společně pronajatého bytu a splátky jsou na několik let.


Také se během rozhovoru objeví emoce související s problémy s tchyní (společné bydlení v domě, otevírání soukromé pošty atd.). Vracím klientku zpět dotazem, kde koupila tak krásné hodinky, a tyto problémy odkládáme na další konsultaci.


V průběhu konzultace zaznamenám další hesla:
„Mám pocit, že jsem hloupě naletěla“
„Karel je slaboch, nechápu jeho odchod, tvrdil, že raději opustí dům a bohatou manželku a raději bude se mnou pod mostem“
„Chtěla bych ho přestat mít ráda“
„Chci mu vynadat, ale to přece nemůžu - když ho mám ráda.“


Když klientce nabídnu, které heslo si pro dnešek vybere řešit, je to heslo poslední:Ptám se, z jakého důvodu mu nemůže vynadat. Říká: protože ho mám ráda. Doufá, že když se bude chovat zdvořile, kultivovaně a nebude ho obtěžovat výstupy jako jeho manželka, Karel se k ní vrátí.


Dala mu všechno a on ji takhle zradil. Ona by mu to nikdy neudělala. Když se ptám, co cítí pod slovem „zradil“, pláče a řekne „vypadnul se na mně“. Ptám se, co je pod tím za emoci. Řekne, že vztek na Karla, ale že si ho zakazuje. Ptám se z jakého důvodu. Odpovídá, že na něj nemůže mít vztek, když ho má ráda. Ptám se za jakého důvodu si myslí,že nemůže mít vztek: protože přece ho mám ráda, a když mu vynadám, tak se ke mne nevrátí určitě. Táži se “A kdybys mohla mít na něj vztek, z jakého důvodu bys ho měla? Co bys řekla? Vylítne z ní „Karel se na mne vykašlal“ a to já bych mu nikdy neudělala.


Během prvního kola ťukání Karel se na mne vykašlal“ vyletí „Karel je hajzl“. Odťukáme tedy tato hesla dohromady v balíčku, a přidáme rozhodnutí metodou volby „a jsem potěšená, že je mi to jedno“(zde nevím přesně SJS,a počet kol, nezapisovala jsem průběh podrobně). Stejně odťukáme strach být sama – s volbou „jsem překvapená, jak si krásně užiju nově získaný volný čas“. Naučím ji základní recept a vysvětlím jak používat. Ráno obdržím SMS že se po dlouhé době docela vyspala, a moc děkuje.

Nejkrásnější je ovšem formulace v další sms:
„Karel mi volal a poplakával, že je špatnej z toho že odešel, a já ho tak poslouchala jako zdálky, bylo mi to úplně jedno, a ještě jsem si řekla o ten počítač. To jsem asi pěkná mrcha, co? Kdybych to nezažila na sobě, nikdy bych neveřila,že to Tvý ťukání má takový účinky“.

Jinak je ještě zajímavé, že po konsultaci EFT,a před víkendem po rozchodu dostala angínu, a tak si musela hezky užít „samoty“ v prázdném bytě. Tedy jednu ze situací, které se bála. Byli jsme pak ještě v kontaktu sms a mailem, psala např., že ťukala „jak zběsilá“, kdykoliv pocítila nutkání plakat nebo se litovat. Řešili jsme na dálku i strach že se příliš brzy budí a pak už neusne apod.

Závěr:
  Pokud je mi známo, využívá nyní klientka získaný čas k svému osobnímu rozvoji, navázala nová přátelství a je docela spokojená. Stále si sama poťukává, kdykoliv pocítí potřebu. Objektivně i dle subjektivního zhodnocení klientkou je opět možno konstatovat, že účinek terapie je naprosto neuvěřitelný, trauma rozchodu, které se většinou řeší měsíce, či i roky, bylo klientkou zpracováno skutečně expresní rychlostí, a trvale.Ivana Kalenská
Terapeut energetické psychologie & EFT