PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

Když jde intenzita (SJS) nahoru místo dolů

Zdravím všechny,


Většina z nás je zvyklá pozorovat u klientů, že stupnice intensity jde dolů po použití EFT. V některých případech se však stalo, že se intenzita zvýšila. Toto může být pro některé začátečníky matoucí dokud není rozeznáno, že zvyšující se intenzita obvykle signalizuje naléhavost více důležité záležitosti. EFT Master Pat Carrington byla toho svědkem mnohokrát a sdílí svoje zkušenosti u tohoto fenoménu. Objímá Gary
By Patricia Carrington, Ph.D. EFT Master


Pozorovat u klienta stupnici intenzity, která jde nahoru místo dolů je docela známá příhoda pro ty, kteří praktikují EFT. Tato reakce je zřídkavá a pokud se tak stane, je to důležité znamení. Co nám to říká je, že klient při EFT uvolní určité emoce a na povrch se může vynořit něco mnohem důležitějšího v podobě ještě silnějších emocí. Je to dobré znamení a vyžaduje určitou dávku zkušeností od terapeuta EFT.
Důvod pro tuto paradoxní reakci je ten, že EFT je velmi účiná metoda, při které se někdy záležitosti mohou zdát horší před tím, než se uleví. Je to pro to, že se vynořují emoce, které někdo často schovával i sám před sebou.


Často si všímám, že v pozadí nějakého somatického problému je silná emoce, která se projevuje jako fyzický symptom. Jedna z takových emocí, která se projevuje nepřímo je zlost, zřejmě proto, že zlost se musí v naší společnosti skrývat. Představme si, že je někdo naštvaný na svého šéfa v práci. V takové situaci, kdyby se ta osoba snažila si pomoci s EFT, tak to může vést ke komplikaci I přes to, že záměr by pozitivní a to může odradit osobu od dalšího použití EFT.


Zkušený EFT praktik může pomoci tomu člověku určit, co je jeho problém použitím EFT ho vyřešit. Např. objektivní třetí osoba by mohla navrhnout tomu rozlobenému člověku, aby použil frázi jako “I přesto, že jsem rozčílený”, což je dost obecné. Já místo toho vyberu frázi na akceptování té situace a na odpuštění si za to, že je ten člověk nahněvaný.
Když je ta osoba připravena udělat pozitivní rozhodnutí, jejich fráze může být něco jako “ I přesto, že jsem naštvaný, rozhoduji se akceptovat svoji zlost”


Tato fráze může aktivovat konstruktivní síly v jednotlivcově podvědomí, tak že se s tím vztekem může vypořádat konstruktivně. Pokud taková podobná situace nastane v nepřítomnosti EFT praktika, doporučuji, aby osoba nejdříve odpustila a akceptovala tu danou emoci a potom vytvořit frázi, která dovolí vyjádření zlosti či jiné emoci.


Ve zkratce, když stupnice intenzity jde nahoru, znamená to, že se dostáváte do hloubky a na kloub problému. V takovém případě je dobré vyhledat zkušeného praktika EFT.


Pat Carrington 
Pro potřeby Institutu energetické psychologie přeložila Ing. Lenka Beťková