PŮLROČNÍ ORIGINÁLNÍ EFT CERTIFIKOVANÝ VÝCVIK 

PŘÍMO S INICIÁTORKOU METODY EFT V ČR

TERAPEUT ENERGETICKÉ

PSYCHOLOGIE EFT 

TERMÍNY 51. BĚHU TERAPEUTICKÉHO VÝCVIKU 2024/25

21-22.9., 19-20.10., 16-17.11., 14-15.12., 25-26.1., 1-2.3.2025

BUT infoSTUD

Vytisknout

Vyhodili jste depresi oknem a ona se vrátila dveřmi?

Napsal Sindy dne .

Viníkem je asi psychologický revers…

Někdy mám pocit, že deprese už přestává být nemocí, ale stává se stavem bytí. Čím dál víc lidí používá tohle slovo k vyjádření stavu, kterým právě prochází. Ale co to vlastně ta naše oblíbená deprese je?

Šamani některých kmenů smějí léčit jen nemoci, které sami prodělali. Proto každou nemoc či neduh vítají do svého života a věnují mu patřičnou pozornost. Myslím, že tento postup je více než dobrý. Terapeut stejně jako šaman, by měl mít ponětí, cím jeho klient prochází.

I já ve své terapeutické praxi začínám u sebe a pečlivě se snažím pozorovat a zkoumat různé svoje neduhy, duševní stavy a myšlenkové pochody. Ty potom srovnávám s problémy svých klientů.

Jakým překvapením pro mě pak je, když zjistím, že to co mi někteří mí klienti popisují jako depresi je něco, co já po konzultaci se svým tělem a myslí hodnotím jako volání o pomoc. Někde v mém životě je něco v nepořádku, něco je jinak, než to má být. A samozřejmě, moje podvědomí většinou dobře ví, co to je. Stačí se jen pozastavit, obětovat trochu drahého a stále se nedostávajícího času, a naslouchat.

Svým klientům často říkám, že deprese, jak svému stavu říkají, je velký dar. Je to znamení toho, že je potřeba něco změnit. Dříve byla deprese nazývána alexthymie což znamená neschopnost číst své emoce. To slovo tento stav vystihuje opravdu perfektně. 

V případě deprese je problém „zatím“ uložen jen v psychice, ne ve fyzickém těle. Potom už záleží jen na dotyčném, jestli má chuť a sílu provést potřebnou změnu, nebo se jí snaží přehlížet a potlačit. Většinou čím víc se o to snaží, tím víc se „to“ dere napovrch. Samozřejmě, tenhle vnitřní boj je dost náročný a stojí dotyčného spoustu energie. Čím déle to trvá, člověk se stává postupně apatycký a často to celé končí naprostým odevzdáním a upoutáním na lůžko.

Člověk jde sám proti sobě a čím víc se o to snaží, tím víc se vrací na začátek. Tomuto jevu se někdy říká sebesabotáž, v dietě ho znáte pod názvem jo-jo efekt a v termínech energetické psychologie ho nazýváme psychologický revers. 

Z hlediska energetické psychologie je příčinou našich negativních emocí a nejen jich porucha v energetickém systému člověka. Laicky vysvětleno, není to myšlenka, jak se dříve věřilo, která způsobuje náš problém, ale porucha někde ve spojení mezi tou myšlenkou a naším tělem. Tímto spojením je v tomto případě meridián a za tento významný objev vděčíme dr. Rogeru Callahanovi, který ho jako první zveřejnil. 

Callahan objevil, že některé negativní myšlenky a životní traumata, mají sílu způsobit jakousi turbulenci v meridiánu, která způsobí jeho poruchu a tá následně způsobí negativní fyzickou odezvu jako například fyzická bolest, deprese, fobie, úzkosti a jiné neduhy. V momentě kdy se člověk dostane do podobné situace nebo pomyslí na situaci, která tuto poruchu původně způsobila, porucha se aktivuje, energie v meridiánu neproudí haromonicky jak by měla a tělo reaguje pocením, nevolností, alergickou reakcí atd. 

Pokud je porucha na meridiánu rozsáhlejší, energie v meridiánu už není schopná proudit v původním směru a obrací se proti vlastnímu proudu. To je případ psychologického reversu. Jednoduše ho můžeme přirovnat k bateriím v TV ovladači. Pokud je vložíte správně, ovladač funguje. Pokud ovšem jednu baterii otočíte, ovladač nefunguje. Zrovna tak to je i v našem těle. 

PR je jev přítomný u depresí, závislostí, chronických nemocí a podobně. Bez jeho odstranění se problémy obvykle vrací brzy zpátky. Klasická léčba pracuje s myšlenkou a nedochází k jeho korekci, jen k jeho utlumení, například antidepresivy, což většinou vede k jeho prohloubení. Energetická psychologie klade na odstranění psychologického reversu zásadní důraz a pracuje přímo s příčinou problémů.

Nelze jít po cestě zavalené kameny, nejdřív je musíme odstranit abychom na ní mohli s radostí vykročit a nelze zavírat oči před skutečností a chtít idět krásnou budoucnost….

Jak vzniká negativní emoce: